Ten wzór wiele z nas pamięta doskonale. Dziewczyny same tworzyły niepowtarzalne ubrania farbując w domu samodzielnie. Batik to technika malarska. Pokrywa się tkaninę woskiem, a następnie zanurza się w barwniku.Można czynność powtarzać wielokrotnie. Za każdym razem wzór jest coraz ciekawszy i oczywiście niepowtarzalny. Powstają niesymetryczne mozajki, rozmyte plamy, różne odcienie. Tam gdzie był wosk farba nie miała dostępu, a na pewno był znacznie utrudniony.

Oczywiście w warunkach domowych odbywało się to trochę inaczej. Obwiązywało się fragmenty materiału sznurkiem, niekiedy dodatkowo umieszczając jakiś przedmiot, np. piłeczkę, plastikowy krążek. Tak powstawały kolorowe ubrania w zamierzone, a jednocześnie przypadkowe efekty  – sukienki, t-shirty.

Szal z wzorem batik też ma na sobie tego rodzaju esy-floresy.

Odzież o takim wzorze była modna w latach 70 – tych. Razem z długimi spódnicami, z falbanami. Hitem były wówczas spodnie dzwony. Nosiło się duże okulary.

Szczęśliwie trendy modowe co jakiś czas powracają, niekiedy delikatnie zmodyfikowane, zmiksowane, użyte w innych zestawieniach.

Wówczas był to styl nonszalancki, swobodny. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby szal z wzorem batik nosić również w bardziej formalnych stylizacjach.

Do płaszczy i kurtek sprawdzi się doskonale. Marynarki i żakiety często są w jednym kolorze, więc taki dodatek bardzo je urozmaici. Idźmy jednak dalej, bowiem sukienki, tuniki, t-shirty w towarzystwie takiego szala będą wyglądały ciekawiej, zyskają trochę koloru, lekkości.

Czy wybieramy się do pracy, czy na spacer w wolny dzień, a może na “babskie” spotkanie to odpowiednio założony szal idealnie dopełni całość.

A w niektórych z nas obudzi wspomnienia.