Dobrze by było, aby szale i tym podobne dodatki służyły nam długo w doskonałej formie. Pielęgnacja zależy przede wszystkim od składu materiału. Bezwzględnie należy stosować się do zaleceń wypisanych na metce, chociaż nie na każdym szalu czy chuście taką znajdziemy.

Pranie, suszenie i prasowanie

Wyroby ze sztucznego materiału możemy prać w pralce, w niższej temperaturze. Wieszając zadbajmy o nadanie odpowiedniego kształtu, nie wystawiajmy na długotrwałe działanie słońca, tym bardziej, że schną bardzo szybko. Jeśli zachodzi taka potrzeba prasujmy na najniższej temperaturze żelazka, oznaczonej jedną kropką.

Duża zawartość lub 100% włókien naturalnych wymaga innego działania. Prać najlepiej ręcznie, delikatnie uciskając, w letniej wodzie. Stosować niewielką ilość szamponu dla dzieci lub płatków mydlanych. Kontakt z wodą powinien być krótki. Nie należy mocno wyżymać, skręcać, a jedynie delikatnie odcisnąć wodę najlepiej w ręczniku. Suszyć po nadaniu odpowiedniego kształtu, rozłożony, najlepiej na płasko. Niektóre dzianiny nie wymagają prasowania. Jeżeli jednak zachodzi taka potrzeba to należy zachować dużą ostrożność, na najniższej temperaturze żelazka, przez lnianą szmatkę lub bawełnianą chusteczkę, z zastosowaniem pary, nie dotykając żelazkiem szala czy chusty.

Przechowywanie

Koniecznie trzeba zadbać o właściwe przechowywanie szali, kominów czy chust. Specjalny wieszak pozwoli szybko i z łatwością wybrać odpowiedni do stroju każdego dnia, jednocześnie w pozycji wiszącej nie powstaną zagniecenia i deformacje. Pudełka to także dobre rozwiązanie, ważne, aby było w nich wystarczająco dużo miejsca. Po powrocie do domu rozkładamy szal, chustę, składamy lekko do wielkości opakowania, zakładamy pokrywkę i odkładamy do szafy. Mamy pewność, że podczas przechowywania nie wybrudzi się przypadkowo lub niczym nie zaciągniemy nitek. Kominy, zwłaszcza z dzianiny ażurowej, o luźniejszym splocie szczególnie narażone są na rozciąganie, oczka wówczas nie będą równe i w związku z tym najlepiej byłoby ułożyć je na płasko. Przy włóknach naturalnych ważne jest też, aby nie były narażone na działanie promieni słonecznych, bo może to powodować zmianę koloru.

Używanie

Możemy łatwo zniszczyć szal, chustę lub komin zaciągając nitki kolczykami, zwłaszcza gdy są długie, albo zapięcie jest poniżej ucha. Krótkie z zapięciem na sztyft wydają się najbezpieczniejsze.

Problemem są też zapięcia w odzieży na rzepy. Są bardzo skuteczne i wygodne, ale niestety w kontakcie z np. szalem powodują jego zniszczenie. Najbardziej odporne będą znowu dodatki ze sztucznego materiału, ale też nie zawsze. Nawet jeżeli starannie zapniemy rzepy to nie rozwiążemy problemu, boki też potrafią uszkodzić.

Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie do takich kurtek, płaszczy założyć komin, niezbyt obszerny lub taki, który można dwukrotnie owinąć. Tak aby zadbać o ciepło naszej szyi, a jednocześnie, żeby komin nie miał kontaktu z rzepami.