Ciągle na topie, niezbędny w przejściowych porach roku – damski garnitur. Praktycznie do noszenia przez okrągły rok, nie tylko do biurowego dress-codu, na biznesowe spotkania, ale też na wyjątkowe okazje i bez nich. Bywa, że zmienia się trochę krój, bardziej rodzaj tkaniny. Nie powinien się znudzić, a odpowiednio dobrane dodatki wręcz to uniemożliwią. Najbardziej uniwersalny to czarny, ale warto zainteresować się kolorami.Garnitur jednokolorowy, stonowany w barwie daje wiele możliwości stylizacji. Powinien wisieć w szafie każdej kobiety. Tym bardziej, że można go nosić standardowo, ale też nadawać mu osobisty charakter. Szczęśliwie dla nas kobiet komplety są tak różne, że da się znaleźć najlepszy dla figury i typu urody.

Różne nazwy na komplet spodnie/spódnica i marynarka.

  • garnitur damski
  • garsonka
  • kostium
  • spodnium

Pierwszy z nich to marynarka i spodnie, z reguły o klasycznym kroju. Marynarka sięgająca bioder, zapinana na nieco więcej guzików. Jej krój może być bardziej surowy, wówczas przypomina męską lub o cechach slim, podkreślających kobiece kształty. Spodnie z wyższym stanem, szerszą nogawką, często podobnie jak w męskich spodniach z zaprasowanym kantem. Klasyka jest ponadczasowa, to tłumaczy popularność tego zestawu. Jest odpowiednim strojem zarówno do pracy, wpisuje się w biurowy dress-cod jak i na ważne, biznesowe spotkania, a także na okazje w eleganckiej oprawie.

Garsonka to po prostu żakiet ze spódnicą lub sukienką. Chętnie noszona, zarówno ta klasyczna w wyrazie jak i te o  nowocześniejszej linii. Żakiet ma inne cechy kroju, jest krótszy, bardziej modeluje kobiecą sylwetkę, zapinany jest na jeden lub dwa guziki. Różne są wersje wykończeń przy szyi, np. z kołnierzem lub bez.

Kostium to inne określenie zestawu spódnica z marynarką, albo też spodnie z żakietem. Taka nazwa używana była lata temu, teraz też funkcjonuje. Ma też i inne znaczenia, wynikające z kontekstu.

I jeszcze spodnium, to najczęściej żakiet i długie spodnie. Bywa, że zamiast żakietu pojawia się kamizelka o kroju marynarki. Sam żakiet może być też dłuższy niż standardowo, niektóre elementy, np. kołnierz, klapy mogą być przerysowane. Spodnie w tym zestawie również są różne, klasycznej długości lub nad kostkę, różna też może być ich szerokość.

Kiedy zakupy ubrań są przemyślane wówczas z powodzeniem można łączyć elementy z różnych kompletów. Pojawia się więcej możliwości tworzenia zestawów nawet przy skromnej szafie.

Ponieważ to część garderoby, którą nosi się praktycznie przez cały rok bardzo ważne są dodatki. Damski garnitur i szalik jest bardzo popularnym zestawieniem. Pod marynarką, żakietem pojawia się koszula, bluzka o prostym kroju lub t-shirt. Szalik ma do spełnienia wiele funkcji, wydawało by się mało istotnych, ale nie należy ich bagatelizować.

Przy chłodnych porankach szal owinięty wokół szyi poprawi komfort cieplny. W dalszej części dnia nie będzie problemem, jeśli zrobi się cieplej wystarczy zawiesić go swobodnie na szyi.

Kiedy boki szala spływają wzdłuż sylwetki każdy krok i każdy podmuch wiatru powoduje jego ruch, a to dodaje lekkości sylwetce.

Wiązanie szalika, sposób noszenia pozostaje kwestią indywidualną, często przypadkową, zwłaszcza w pośpiechu. Jednak nieco bardziej fantazyjne węzły, sploty to dodatkowy atut, element przyciągający uwagę.

Bardzo często szalik wybiera się ze względu na kolor, wzór. To niesamowicie podkreśla kobiecość, w zależności od potrzeby odświeża, rozjaśnia, ociepla cerę bądź spaja całą stylizację.

Damski garnitur i szaliki – przemyślane i przygotowane wcześniej pozwolą na sprawniejsze wyjście z domu, błyskawiczną zmianę z zachowawczego, dziennego na wizytowy, bo często wystarczy zmienić drobiazg.